SNAB's ungdom klarede sig flot blandt 1500 orienteringsløbere i Nordjylland

De unge SNAB'ere opnåede mange flotte placeringer ved det traditionsrige Nordjyske 2-dages, der også markerer sæsonstart for orienteringssporten.

Nordjysk 2-dages blev afholdt i weekenden den 12-13 marts ved Jammerbugten.

Det blev en kølig weekend for de unge SNAB'ere i det nordjyske. Temperaturen sneg sig ikke meget over 3 grader, men det holdt heldigvis næsten tørvejr.

Lørdag blev der løbet i Svinkløv Plantage. Skoven der sidst blev anvendt til Juniorverdensmesterskaberne i 2010, består hovedsageligt af detaljerige indlandsklitter med et tæt vej- og stinet. Skoven er i stor udstrækning nåletræsbevokset i vekslende tætheder. Terrænet har mod Vesterhavet høje kystskrænter.

Søndag blev der løbet i Kollerup skov. Dette område blev ligeledes anvendt til Juniorverdensmesterskaberne i 2010. Terrænet består af letkuperet indlandsklitter med vekslende gennemløbelighed, samt åbne områder med detaljeret kurvebillede. Også her er der et veludviklet vej- og stinet.

Det vanskelige terræn var ingen hindring for SNAB's talentfulde unge, hvor følgende specielt skal fremhæves:

Lørdag i Svinkløv:

Josephine Dewett Kristensen overgik alles forventninger og sejrede suverænt i den stærkt besatte Dame 17-20 elite. For at understrege Josephines fornemme resultat, skal det nævnes at rigtig mange stærke norske og svenske piger havde fundet vejen til det nu netop snefrie Danmark. Det bliver spændende at følge Josephine hen over foråret, hvor Josephines store mål er deltagelse i årets Junior VM i Polen.

Blandt de øvrige piger fra SNAB, opnåede blandt andet Rikke Nygaard Rasmussen en flot 4. plads i klassen Dame -10A og Eva Ö Jørgensen en flot 6. plads i Dame -10B.

Hos SNAB's drenge var det helt unge Felix Isaksen der stod for klubbens eneste sejr. Felix blev flot nummer 1 i klassen Herre -10B.

Af øvrige flotte resultater blandt drengene fra SNAB skal nævnes, at Magnus Dewett opnåede en flot 3. plads i klassen Herre 15-16A, i samme klasse blev Viktor Gammeljord nummer 7.

I klassen Herre 13-14A blev førsteårs løber Jens Christian Gammeljord en flot nummer 4.

I klassen Herre 11-12A blev Morten Ö Jørgensen og Victor Kristensen henholdsvis nummer 4 og 5.

Søndag i Kollerup:

Søndag måtte Josephine nøjes med en lidt mere beskeden 12. plads i klassen Dame 17-20 elite. Men så kunne Josephines bror Magnus heldigvis tage over. Magnus løb en suveræn sejr hjem til SNAB i klassen Herre 15-16A. Magnus er klubbens eneste landsholdsløber og hans store sæsonmål er at kvalificere sig til årets europamesterskaber for U16-løbere i Tjekkiet. Denne klasse var også stærkt besat med mange nordmænd og svenskere. Viktor Gammeljord løb en flot 5. plads hjem i klassen.

SNAB'erne løb flere flotte resultater hjem:

Herre 13-14A: Jens Christian Gammeljord nummer 9.

Herre 11-12 A: Victor Kristensen nummer 3.

Herre -10B: Felix Isaksen nummer 5.

Dame -10A: Rikke N. Rasmussen nummer 5.

Dame -10B: Eva Ö Jørgensen nummer 3.